فناوری‌های نوین، ضرورت آموزش است
258 بازدید
تاریخ ارائه : 1/10/2015 9:37:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

منظور از لسان قوم ، امروزه همین دوربین است.


  وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ بِلِسانِ قَوْمِ

فناوری‌های نوین، ضرورت آموزش است

همواره آغاز فصل پاییز و بویژه ماه مهر بیش از هر چیز خاطره روزهای اول مدرسه و بوی کلاس ، درس و مدرسه، کتاب و لوازم‌التحریر را در ذهن تداعی می‌کند

 اگر چه هنوز هم کتاب ، دفتر ، مداد و خودکار از ضروری ترین لوازم مورد نیاز طلبه و اهل علم به شمار می آید، اما مثل این که حوزه های علمیه و طلاب  و حتی بعضی از اساتید و مجتهدین معاصر و به طور کلی راه و رسم آموزش و آموختن نیز از پیامدهای زندگی دیجیتال در امان نمانده اند. طلاب امروزی دغدغه های جدیدی دارند و نیازهایشان فقط به دفتر و مداد و خودکار و کتاب جامی و جامع المقدمات  محدود نمی شود. آنها ترجیح می دهند به جای ابزارهای آموزشی قدیمی که برای همه طلاب دیروز شناخته شده است از امکانات و فناوری های آموزشی جدیدی که صفت دیجیتال را به یدک می کشند، استفاده کنند. در حقیقت این روزها استفاده از گوشی های هوشمند، لپ تاپ، تبلت ها و کتابخوان های دیجیتال (نور و آی شیعه و ..)‌ در آموزش ، جایگاهی درخور شأن را به خود اختصاص داده و به همین دلیل در بسیاری کشورها، کلاس های درس با استفاده از ابزارهای نوین آموزشی برگزار می شود. بررسی های انجام شده نشان می دهد ابزارها و فناوری های دیجیتال در آموزش طلاب عزیز جایگاه مهم و تاثیر گذاری دارد و بر این اساس پیش بینی می شود در آینده ای نه چندان دور، سبک مطالعه و یادگیری طلاب بزرگوار با تغییراتی اساسی مواجه شود. چه بخواهیم و چه نخواهیم در آینده ای نزدیک شاهد حضور ابزارهای آموزشی دیجیتال در مدارس علمیه خواهیم بود .

آیا می دانید مقصود از لسان قوم در آیه فوق چیست؟

فرمایشات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی زید عزه العالی

« امروز لسان قوم همین دوربین است و فیلم و هنر و فناوری های جدید ، اگر کسی امروز بخواهد با جوان و نسل جوان سخن بگوید باید به زبان دوربین و فیلم حرف بزند منتها این باید بفهمد عاقلانه مطلب و هنرمندان باید که از مرحله خیال و توهم بگذرند به فهم و عقل برسند این همکاری حوزه و دانشگاه همکاری حوزه و هنر یعنی همین ! آن وقت است که شما می‌توانید یک مجلسی تشکیل بدهید که یک میلیارد مستمع داشته باشد دفعتاً واحدةً  این آیه شریفه که فرمود « و ما ارسلنا من رسول الا بلسان قومه » معنایش همین است باید بدانیم تنها این‌چنین نیست که انسان با کتاب حرف بزند الآن اگر کسی بخواهد فقط با کتاب حرف بزند حوزه نفوذ و بُردش بسیار کم است یا بخواهد با سخنرانی یا با کتاب نوشتن یا با مقاله‌نوشتن بخواهد حرف بزند حوزه نفوذش بسیار ضعیف است ولی با زبان هنر بخواهد حرف بزند می‌بینید یک میلیارد مستمع می تواند پیدا کند »

سایت حوزه علمیه اصفهان

www.is-hozeh.ir