آثار و برکات تقوا
71 بازدید
تاریخ ارائه : 11/12/2012 2:07:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

تقوا آثار زیادی دارد كه به برخي از آن‌ها اشاره مي‌كنيم:
1. محبت و دوستي خدا
یکی از آثار تقوا این است که خدا شخص باتقوا را دوست دارد: إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقين‏ . این، صریح قرآن است. خدا دوست دارد کسانی را که متقی و پرهیزگار هستند. خوب؛ کسی که خدا دوستش باشد، چه غمی دارد؟ وقتی خدا را دارد، دیگر غمی ندارد، همه چیز را دارد.
2. گشايش در امور زندگي
یکی دیگر از آثار تقوا كه در قرآن بيان شده، گشايش در امور است:
وَ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجا .
و هر كس تقواى الهى پيشه كند، خداوند راه نجاتى براى او فراهم مى‏كند،
کسی که تقوا داشته باشد، هیچ وقت در کارهایش در نمی ماند؛ نه در کارهای دنیوی خود و نه در کارهای اخروی زيرا یک فرجی برای او حاصل مي‌شود.
3. بركات الهي
یکی دیگر از آثار تقوا نازل شدن بركات الهي است. در آیة 96 سوره اعراف مي‌فرمايد:
وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى‏ آمَنُوا وَ اتقوا لَفَتَحْنا عَلَيْهِمْ بَرَكاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْض؛
و اگر اهل شهرها و آبادي‌ها، ايمان مى‏آوردند و تقوا پيشه مى‏كردند، بركات آسمان و زمين را بر آن‌ها مى‏گشوديم.
اگر مردم تقوا داشتند، اگر مردم ایمان به خدا داشتند، اصول دین را قبول داشتند و تقوا هم داشتند، برکات آسمان و زمين برای آن‌ها نازل مي‌شد. این، از آثار تقوا است. حالا که برکات آسمان و زمين از ما منع شده، در اثر معاصی و بی بند و باری‌های ما است.
مثلاً در هزار متر زمین، کشاورزی مي‌کنیم. بنا است از اين هزار متر، چندین خروار گندم به دست آيد؛ اما یک خروار به دست مي‌آید. قاعده آن، این است كه یک دانه گندمی که در زمین مي‌کاريم، هفتصد دانه در بیاید. صریح آیه قرآن است كه یک دانه گندم، هفتصد تا بشود. چطور شده كه حالا گندم مي‌ریزیم؛ ولي تخم آن هم از بین مي‌رود. به منزل یکی از بستگان و دوستان رفتم. شمردم و ديدم یک گندمی که در زمین کاشته، حالا چهار تا خوشه پیدا کرده است؛ در صورتي که باید هفت تا خوشه پیدا کند. هر خوشه هم حدود سی و پنج تا دانه داشت، در حالي که يک خوشه گندم حدود صد و چهل تا صد و پنجاه تا دانه بود یعنی؛ یک من گندم، صد و پنجاه من حاصل مي داد و حال اینکه طبق آیه شریفه یک من گندم مي‌تواند هفتصد من گندم باشد.
مَثَلُ الَّذينَ يُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ في‏ سَبيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ في‏ كُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ يُضاعِفُ لِمَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليم‏؛
كسانى كه اموال خود را در راه خدا انفاق مى‏كنند، همانند بذرى هستند كه هفت خوشه بروياند كه در هر خوشه، يكصد دانه باشد و خداوند، آن را براى هر كس بخواهد [و شايستگى داشته باشد]، دو يا چند برابر مى‏كند. و خدا [از نظر قدرت و رحمت،] وسيع، و [به همه چيز] دانا است.
یک دانه گندم، باید هفت خوشه بدهد که هر خوشه آن هم صد تا دانه در آن باشد كه هفتصد تا مي‌شود. بعد از آن هم مي‌فرمايد: «يُضَاعِفُ لِمَنْ يَشَاءُ»؛ يعني به بعضی‌ها بیشتر هم مي‌دهیم.
در شیراز یک نفر از اهل تقوا بود. که برای خود من نقل کرد که: «من یک دانه گندم که کاشتم، هزار و چهار صد تا دانه گندم داد»؛ یعنی یک من ریخت در اين زمین و هزار و چهار صد من گندم برداشت کرد این طور است. «يُضَاعِفُ لِمَنْ يَشَاءُ». تقوا را پیشه بکن، با خدا رفیق شو؛ نان تو در روغن است.
4. ايمني از مكر دشمنان
در آیه دیگر مي‌فرماید:
...وَ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتقوا لايَضُرُّكُمْ كَيْدُهُمْ شَيْئاً إِنَّ اللَّهَ بِمايَعْمَلُونَ مُحيط  
... و اگر پرهيزگارى پيشه كنيد، نقشه‏هاى [خائنانه] آنان، به شما هيچ زيانى نمى‏رساند. خداوند به آنچه انجام مى‏دهند، احاطه دارد.
اگر تقوا داشت باشی، دشمن نمی تواند بر تو مسلّط شود و تو را اذیت کند. اين صریح آیه شریفه است.
5. اصلاح اعمال و آمرزش گناهان
در آیه دیگر مي‌فرماید:
يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ اتقوا اللَّهَ وَ قُولُواْ قَوْلًا سَدِيدًا*يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكمُ‏ْ وَ يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ ...؛
ترجمه: اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! تقواي الهى پيشه كنيد و سخن حق بگوييد*تا خدا كارهاى شما را اصلاح كند و گناهانتان را بيامرزد... .
تقوا عمل من را اصلاح مي‌کند و علاوه بر آن، باعث مي‌شود که خدا گناهان من را بيامرزد.
6. پيدا كردن قوه تشخيص
در سوره مباركه انفال، چنين بشارت مي‌دهد:
يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ تَتقوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقاناً وَ يُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئاتِكُمْ وَ يَغْفِرْ لَكُمْ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظيم‏ ؛
اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! اگر از [مخالفت فرمان] خدا بپرهيزيد، براى شما وسيله‏اى براي جدا ساختن حق از باطل قرار مى‏دهد [روشن‏بينى خاصّى كه در پرتو آن، حق را از باطل خواهيد شناخت] و گناهانتان را مى‏پوشاند و شما را مي‌آمرزد. و خداوند، صاحب فضل و بخشش عظيم است.
اگر تقوا داشتی، فرق بین حق و باطل را تشخيص مي‌دهي؛ در نتيجه دیگران نمی توانند تو را فريب دهند و منحرف سازند و تو را از اسلام و قرآن و ولایت جدا کنند.
7. قبول شدن اعمال
قبول شدن اعمال، يكي ديگر از آثار و بركات تقوا است . در سوره مباركه مائده حضرت حق مي‌فرمايد:
إِنَّما يَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقين‏  
خدا، [اعمال را] فقط از پرهيزگاران مى‏پذيرد.
خداوند به بركت تقوا همه اعمال را مي‌پذیرد. خداوند فقط اعمال متقین را قبول مي‌کند،‌ نه عمل هر کسی را.
8. حفظ از آفات و مشكلات
حضرت امیرالمؤمنین ع فرمودند:
أَلَا فَصُونُوهَا وَ تَصَوَّنُوا بِهَا.
آگاه باشید و تقوی را حفظ کنید تا بوسیله تقوی حفظ شوید.
شما در جمیع اعمال و رفتار و کردارتان، تقوا را رعایت کنید تقوا هم شما را حفظ مي‌کند؛ یعنی آداب و رسومی که شرع مقدس برای من تعیین کرده است، رعایت بکنم؛ در نتيجه تقوا هم روح من را محافظت مي‌کند؛ روح من را از انحراف، از آلودگی، از حجاب‌های ظلمانی، حفظ مي‌کند و نمی گذارد آسيبي به آن برسد.